Jesteś tutaj
Przepisy dotyczące doświadczeń na zwierzętach
|
|
LKE ds Doświadczeń na Zwierzętach dla WUM
Aktualny adres Komisji to :
II Lokalna Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Sekretarz Komisji:
Wszystkie "nowe" projekty badań muszą być składane w II LKE przy SGGW.
Wnioski, które byly procedowane w I LKE po uzyskaniu zgody/odmowy na przeprowadzenie badań w postaci Uchwały przechodzą automatycznie do II LKE.
Ubieganie się o zmianę procedury, dołożenie procedury lub czynności, zmianę składu zespołu doświadczalnego i inne dotyczące wniosków posiadających już zgodę I LKE na przeprowadzenie doświadczenia na zwierzętach - należy składać już do II LKE przy SGGW.
Ocena retrospektywna - jeśli jest wymagana powinna być wysłana do LKE, która udzieliła zgody na przeprowadzenie doświadczenia.
"§ 5. Oceny retrospektywnej doświadczenia dokonuje lokalna komisja etyczna do spraw doświadczeń na zwierzętach,
która udzieliła zgody na przeprowadzenie tego doświadczenia przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia albo wszczęła i nie zakończyła przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia postępowania w sprawie udzielenia zgody na przeprowadzenie tego doświadczenia."
WYMAGANIA OGÓLNE DOTYCZĄCE WNIOSKÓW:
Przy składaniu wymagane są 3 kopie wniosku oraz wersja elektroniczna wysłana mailem lub na nośniku danych.
Poniżej przydatne pliki dotyczące obowiązującej Ustawy dotyczącej doświadczeń na zwierzętach oraz aktualne rozporządzenia w sprawie warunków utrzymania zwierząt w doświadczeniu i zakresu tematyki obowiązującej w trakcie szkoleń do poszczególnych wyznaczeń osób zaangażowanych w doświadczeniach na zwierzętach.
Szanowni Państwo,
po połączeniu Ministerstw (Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej) w nowe Ministerstwo Edukacji i Nauki dostępne są nowe strony internetowe.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/krajowa-komisja-etyczna-do-spraw-doswiadczen-na-zwierzetach
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/krajowa-komisja-etyczna-ds-doswiadczen-na-zwierzetach
Dokumenty wymagane do ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie doświadczenia oraz do WYZNACZEŃ
Uprzejmie proszę o ściągnięcie plików bezpośrednio ze strony MNiSW.
Dla osób zatrudnionych poza właściwym Użytkownikiem - proszę ściągnąć plik "NIE będącej pracownikiem Użytkownika"
Użytkownik - CBP - wyznacza pozostałych pracowników zatrudnionych w CBP i ich studentów, doktorantów.
Wniosek o Wyznaczenie na "Osobę uczestniczącą w doświadczeniach na zwierzętach" wystawia się dla osób będących i nie będących pracownikami Użytkownika na IDENTYCZNYM formularzu.
Wyznaczenie na "Osobę uczestniczącą w doświadczeniach na zwierzętach" wystawia się dla osób będących i nie będących pracownikami Użytkownika na IDENTYCZNYM formularzu.
Warunki utrzymania zwierząt w naszej zwierzętarni CLZD
Utrzymanie konwencjonalne
Warunki hodowli i utrzymania zwierząt zgodne z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków utrzymywania zwierząt laboratoryjnych w jednostkach doświadczalnych, jednostkach hodowlanych i u dostawców. Pomieszczenia z wentylacją mechaniczną (15-20 wymian powietrza na godzinę), regulowaną dobą świetlną (12 godzin światła i 12 godzin ciemności), temperaturą 20 -24 st. C oraz wilgotnością 55% (+/-10%). Zwierzęta utrzymywane w standardowych klatkach plastikowych z metalowymi pokrywami. Żywione standardową paszą (3,6% tłuszczu). Karma i woda ad libitum. We wszystkich klatkach są dołożone wzbogacenia środowiska w postaci plastikowych czerwonych transparentnych domków, wałeczków bawełnianych, włokien drewnianych do budowy gniazda.
Klatki konwencjonalne
Myszy T2 - 530 cm 2
Myszy T3 - 820 cm2
Szczury T3 - 800 cm2
Szczury T4 - 1820 cm2
Utrzymanie IVC
Warunki hodowli i utrzymania zwierząt zgodne z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków utrzymywania zwierząt laboratoryjnych w jednostkach doświadczalnych, jednostkach hodowlanych i u dostawców. Pomieszczenia z wentylacją mechaniczną, regał typu IVC, wyposażony w urządzenie nawiewczo-wywiewne zapewniające 75 wymian powietrza na godzinę wewnątrz każdej klatki, regulowaną dobą świetlną (12 godzin światła i 12 godzin ciemności), temperaturą 20 -24 st. C oraz wilgotnością 55% (+/-10%). Zwierzęta utrzymywane w klatkach specjalistycznych IVC. Żywione standardową paszą (3,6% tłuszczu). Karma i woda ad libitum. We wszystkich klatkach są dołożone wzbogacenia środowiska w postaci plastikowych czerwonych transparentnych domków, wałeczków bawełnianych, włokien drewnianych do budowy gniazda.
Klatki indywidualnie wentylowane
Typ GM500- 501 cm2 podłogi - dla myszy
Typ GR900 - 904 cm2 podłogi - dla myszy rodzinne, dla szczurów
W klatce dla szczurów linii zielonej GR900 można trzymać:
Szczur o masie do 200 g 4 sztuki
Szczur o masie 200 -300 g 3 sztuki
Szczur o masie 300 -600 g 2 sztuki
Szczurów powyżej 600 g nie można utrzymywać w takich klatkach
W składanych do LKE wnioskach w miejscu - pochodzenie zwierząt - bardzo proszę wpisywać zapis ILAR - Clzd wg poniższego wzoru. Jesteśmy zarejestrowani jako laboratorium hodujące zwierzęta do doświadczeń w międzynarodowej bazie - Institute for Laboratory Animal Research.
31,01,2019r - Uprzejmie informuję, że zarejestrowaliśmy szczepy zwierząt hodowanych w Naszym Laboratorium CLZD w Międzynarodowym Rejestrze Hodowców ILAR.
W związku z tym przy podawaniu nazw szczepowych we wnioskach do LKE prosimy podawać nazwy:
szczur SPRD/Clzd
szczur WKY/Clzd
szczur SHR/Clzd
mysz C57BL/6/Clzd
mysz C57BL/10/Clzd
Aktualne Rejestry Użytkowników, Hodowców, Dostawców:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/rejestry